Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym i czy warto?

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się zazwyczaj z ogromną ilością kwestii formalnych do wypełnienia na początku każdego roku. Jednym z takich obowiązków jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która swoim zakresem będzie chroniła interesy przedsiębiorcy. Jeżeli nie ma on czasu na szukanie najlepszej oferty, z pomocą może przyjść broker ubezpieczeniowy. Czym dokładnie zajmuje się przedstawiciel tej profesji? Jakie kwestie formalne trzeba spełnić, aby pracować w zawodzie i czy warto?

Kim jest broker ubezpieczeniowy?

Osoby niezorientowane w ubezpieczeniowej nomenklaturze mogą zastanawiać się nad różnicami pomiędzy agentem ubezpieczeniowym, a brokerem ubezpieczeniowym. Podstawowym aspektem, który sprawia, że pomiędzy tymi dwiema profesjami nie można postawić znaku równości jest fakt, że agent ubezpieczeniowy związany jest umową z konkretnym towarzystwem i to dla niego pozyskuje i obsługuje klientów. Broker ubezpieczeniowy natomiast jest w tym aspekcie niezależny i poszukuje najlepszych propozycji wśród ofert wielu firm i towarzystw.

Kim zatem jest broker ubezpieczeniowy? To osoba fizyczna lub prawna, która pełni rolę pośrednika ubezpieczeniowego. Najczęściej współpracuje z klientami firmowymi (choć nie zawsze) i reprezentując ich interesy analizuje propozycje ofert ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Broker ubezpieczeniowy może występować imieniu swojego klienta tylko w przypadku, w którym otrzymał od niego zlecenie oraz oczywiście pełnomocnictwo. Dodatkowo, na rynku działają brokerzy samodzielni, jak i prężnie funkcjonujące agencje brokerskie.

Broker ubezpieczeniowy – zakres obowiązków

Głównym zadaniem brokera ubezpieczeniowego jest rzetelne obiektywne dopasowanie oferty ubezpieczeniowej do potrzeb, wymagań i możliwości finansowych klienta. Oczywiście, wielu brokerów korzysta ze swego rodzaju współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które dzięki temu mogą zaproponować bardziej atrakcyjne warunki. W ten sposób broker buduje portfolio usługodawców, których oferty po dokładnym przeanalizowaniu prezentuje klientowi. To do klienta należy oczywiście ostatnie słowo w wyborze zarówno ubezpieczyciela, jak i polisy. Jak zatem można usystematyzować zadania i obowiązki brokera ubezpieczeniowego? Należą do nich przede wszystkim:

  • przygotowanie optymalnego planu ubezpieczenia z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji, potrzeb i wymagań klienta,
  • podjęcie negocjacji z ubezpieczycielem celem ustalenia możliwie najlepszych warunków polisy dla klienta,
  • przekazywanie klientowi na bieżąco wyników rozmów z firmami ubezpieczeniowymi,
  • pośredniczenie podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej,
  • sprawowanie nadzoru nad prawidłową realizacją postanowień polisy,
  • udzielanie klientowi wsparcia w przypadku konieczności wnioskowania o likwidację szkód.

W skrócie można przyjąć, że broker ubezpieczeniowy zajmuje się kompleksową obsługą klientów zainteresowanych wykupieniem polisy ubezpieczeniowej, od przygotowania strategii, przez prowadzenie negocjacji z ubezpieczycielem, na pomocy w uzyskaniu wypłaty z ubezpieczenia kończąc.

Jaką drogę trzeba przejść, aby zostać brokerem ubezpieczeniowym

Zawód brokera ubezpieczeniowego i wymogi związane z jego wykonywaniem regulowane są przepisami ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji zabezpieczeń. Celem legalnego prowadzenia działalności brokerskiej należy posiadać w tym aspekcie zezwolenie wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Co zrobić, aby ją uzyskać? Przede wszystkim konieczne jest zdanie państwowego Egzaminu dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, który odbywa się dwa razy w roku i organizowany jest przez KNF.

Inne wymagania, które należy spełnić, aby otrzymać zezwolenie na wykonywanie zawodu brokera ubezpieczeniowego, to między innymi posiadanie wykształcenia średniego oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy na rynku ubezpieczeń. Więcej na temat wymagań można znaleźć na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Oprócz spełnienia warunków ustawowych, w zawodzie brokera ubezpieczeniowego przydaje się również umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów, zorientowanie na cel, znajomość języka angielskiego oraz prawo jazdy. Warto też posiadać rozeznanie w zasadach współpracy pomiędzy brokerami, a ubezpieczycielami. Informacji na ten temat można szukać np. na stronie: https://tuz.pl/strefa-brokera/.

Zalety i wady zawodu

Zaletą wykonywania zawodu brokera ubezpieczeniowego jest z całą pewnością uniezależnienie się zarówno w kontekście pracodawcy (jeżeli pracujemy na własny rachunek), jak również konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Ile zarabia broker ubezpieczeniowy? Wszystko zależy oczywiście od jego skuteczności, natomiast dla tego zawodu w 2019 roku przyjęto średnią na poziomie 5500 zł brutto. Prawdą jest też fakt, że aby zarobki brokera były zadowalające, to powinien on posiadać zbudowaną sieć kontaktów i doświadczenie na rynku ubezpieczeń. To właściwie najważniejszy aspekt, który może odstraszać od zawodu przyszłych brokerów.

Previous 5 Wskazówek dotyczących tworzenia systemu motywacyjnego Twoich pracowników
Next Wykorzystaj w pełni swoje krzesło biurowe!

Może to Ci się spodoba

Kariera 0 Comments

Co to jest Model Kompetencji?

Kompetencja to zdolność do wykorzystywania zestawu odpowiedniej wiedzy, umiejętności i zdolności do skutecznego wykonywania „krytycznych funkcji pracy” lub zadań w określonym środowisku pracy. Model kompetencji (lub ramy kompetencji) to zestaw

Kobiety zarabiają w Polsce średnio o 19 proc. mniej niż mężczyźni

Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory

Ponad 1/3 Polaków uważa handel za atrakcyjną branżę na własny biznes

Rosnąca zamożność społeczeństwa i dobre nastroje konsumentów sprawiają, że handel dynamicznie się rozwija. Ponad 1/3 Polaków uważa, że to branża, w której warto rozpocząć własny biznes – wynika z badania TNS dla Grupy Muszkieterów.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź